Ogórki kiszone siostry Anastazji: sprawdzony przepis oparty na tradycji. Ważne są proporcje soli i wody oraz temperatura solanki

W okresie robienia przetworów na zimę można sięgnąć po przepis na ogórki kiszone siostry Anastazji. Krystyna Pustelnik, znana jako siostra Anastazja, to polska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, której popularność przyniosły książki kulinarne, sprzedane jak dotąd w łącznym nakładzie 4 milionów egzemplarzy. Siostra Anastazja stawia na sprawdzone receptury, dlatego przekonajmy się, jaki jest jej sposób na ogórki kiszone.
Zobacz wideo Ogórki małosolne na 4 sposoby

Ogórki siostry Anastazji: przepis

Jak zrobić kiszone ogórki siostry Anastazji? Przepis jest niezwykle prosty.

Składniki:

  • 2 kilogramy ogórków gruntowych
  • pęczek kopru z baldachami
  • 2 główki czosnku
  • korzeń chrzanu
  • opcjonalnie liście wiśni, czarnej porzeczki lub dębu
  • 2 litry wody
  • 2 łyżki soli kamiennej.

Ogórki umyć, przebrać, a następnie przełożyć do dużej miski z zimną wodą i pozostawić je w niej na około 2 godziny. W tym czasie przygotować litrowe słoiki: należy je umyć, wyparzyć i pozostawić do osuszenia. Koper (i ewentualnie liście) opłukać pod wodą. Korzeń chrzanu obrać i pokroić na mniejsze części. Ząbki czosnku obrać z łupin (ewentualnie można przekroić na pół). Do garnka wlać 2 litry wody, wsypać 2 łyżki soli kamiennej i zagotować zalewę. W tym czasie do każdego ze słoików włożyć po jednym kawałku chrzanu i kopru, 1-3 ząbki czosnku (zależnie od upodobań), ewentualnie po 2 liście wiśni lub czarnej porzeczki albo po jednym liściu dębu. Ogórki wyciągnąć z wody i ułożyć ciasno w słoikach, ciemnym końcem do dołu. Warzywa zalać gorącą zalewą, słoiki szczelnie zakręcić i odstawić w chłodne, ciemne miejsce na 6 dni. Po tym czasie należy je poddać krótkiej pasteryzacji: na spód dużego garnka położyć ściereczkę kuchenną, ustawić słoiki, zachowując między nimi niewielki odstęp, nalać ciepłej wody do 3/4 wysokości słoików, pasteryzować 2 minuty od zagotowania wody, następnie wyjąć słoiki z wody i ostudzić. Ogórki kiszone przechowywać w zaciemnionym miejscu.

Ogórki wg siostry Anastazji: garść porad specjalistki od gotowania

Jak widać, ogórki wg siostry Anastazji robione są podobnie, jak w wielu polskich domach. Nic dziwnego, nie od dziś wiadomo, że gotująca zakonnica stawia na tradycyjne smaki oraz prostotę w przyrządzaniu polecanych przez siebie dań i przetworów. Siostra Anastazja, która dla wielu stała się kulinarnym autorytetem za sprawą wydanych przez siebie książek kucharskich, podkreśla, że w przypadku ogórków kiszonych ważne są proporcje soli i wody (jedna łyżka soli na każdy litr wody) oraz temperatura solanki, którą zalewa się ogórki. Ogórki zalane gorącą solanką będą, jej zdaniem, na pewno jędrne i chrupiące. Taki też przepis podaje w swojej książce "153 przetwory i dania mięsne Siostry Anastazji". Podkreśla także, że do osiągnięcia kulinarnego sukcesu potrzebne są trzy czynniki: sprawdzony przepis, odpowiedniej jakości warzywa oraz czyste słoiki. Uczula na to, by słoiki i wieczka nie miały pęknięć, odprysków czy śladów rdzy. Podpowiada, by warzywa kupować świeże, najlepiej u sprawdzonego sprzedawcy - żeby nie trafić na ogórki uszkodzone lub przegniłe. Sama, idąc na targ, zabiera ze sobą nóż, aby przekroić warzywo na pół i sprawdzić, jak wygląda ono w środku. Jeśli w ogórku nie ma pustych miejsc przy pestkach, prawdopodobieństwo, że przetwory z takich ogórków się udadzą, jest całkiem spore.

Przepis siostry Anastazji na ogórki: opcja nr 2

Przepis siostry Anastazji na ogórki kiszone zakłada jeszcze inną metodę przyrządzenia kiszonki z tych samych składników.

Składniki:

  • ogórki
  • czosnek
  • chrzan
  • koper
  • woda
  • sól.

Ogórki umyć, przebrać, przełożyć do dużej miski, zalać zimną wodą i moczyć przez około 2 godziny. Koper umyć. Czosnek i chrzan obrać, pokroić. Dno kamiennego garnka lub dużego szklanego naczynia wyłożyć koprem, czosnkiem i chrzanem. Następnie układać naprzemiennie warstwy ogórków oraz kopru z czosnkiem i chrzanem. Wierzch wypełnionego naczynia również należy wyłożyć koprem, chrzanem i czosnkiem. Zagotować wodę z dodatkiem soli (w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody). Zawartość naczynia zalać wrzącą zalewą. Przykryć czystą ściereczką, na wierzch położyć spodeczek i obciążyć. Gdy już ogórki się ukiszą, trzeba je przełożyć do czystych, wyparzonych słoików i zalać wodą z kiszenia. Słoiki dobrze zakręcić i krótko pasteryzować: dno garnka wyłożyć ściereczką, ustawić słoiki tak, by były pomiędzy nimi niewielkie odstępy, nalać ciepłej wody do 3/4 wysokości słoików i pasteryzować nie dłużej niż 2 minuty od rozpoczęcia wrzenia. Ostudzić, przechowywać w zaciemnionym miejscu.

Zobacz też: Sałatka z ogórków - sprawdź, jak przygotować ogórkowe przysmaki do zimowego obiadu [banalnie prosty przepis]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.