Gofry to przysmak, który nie tylko kojarzy się z dzieciństwem, ale też z wakacjami i nadmorskimi kurortami. Na ich widok nie jednej osobie cieknie ślinka. Przepis na domowe gofry jak znad morza jest banalnie prosty, a wafle smakują wyśmienicie.
Gofry to nic innego jak pulchne i chrupiące wafle, które mają długą historię. Pierwsze wzmianki o plackach sięgają średniowiecza, kiedy to przyrządzane były nad paleniskiem między kawałkami żeliwa. Używano do niej mąki jęczmiennej i owsianej. Biedniejsze klasy społeczne korzystały jedynie z mąki i wody, natomiast szlachta dodawała do nich jajka i mleko.
REKLAMA
Z czasem formy, w których wypiekano gofry, nabierały nowych wzorów, a wafle stawały się bardziej atrakcyjne dla oka. W XIII wieku zaczęto używać blaszek, które przypominały plaser miodu i które stały się najbardziej popularnym wzorem, który widzimy, aż do dziś.
W drugiej połowie XX wieku swoją sławę zyskały gofry belgijskie. Wyróżniają się one lekkością i puszystością, a to dzięki dodaniu drożdży.
Rodzaje gofrów
belgijskie - najpopularniejsze ze wszystkich, podawane z bitą śmietaną, owocami i cukrem. Robione są z ciasta drożdżowego, a nie naleśnikowego,
amerykańskie - dużo cieńsze od belgijskich. Często serwowane na śniadania polane syropem klonowym,
holenderskie - ciężkie, twardawe, mniej elastyczne i same w sobie bardzo słodkie. Ich smak i konsystencja różni się od tych, które znamy na co dzień,
skandynawskie - zazwyczaj podawane są w kształcie serca, a do środka dodawana jest słodka śmietanka,
bąbelkowe - ciasto nie różni się niczym od tych tradycyjnych gofrów, jednak jego podanie jest znacznie ciekawsze. Gofry te jak sama nazwa mówi, na swoim cieście mają bąbelki, które robione są w specjalnej gofrownicy, a następnie zawinięte są w lekki stożek, do którego umieszcza się ulubione dodatki.
Przepis na chrupiące gofry
Składniki
2 jajka,
250 ml mleka,
250 ml wody (możesz użyć wody gazowanej, aby ciasto było pulchniejsze),
100 ml oleju,
300 g mąki pszennej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 łyżeczka cukru,
1 cukier wanilinowy,
szczypta soli
Dodatkowo
olej do smarowania gofrownicy,
cukier puder lub inne dodatki.
Sposób przygotowania
Białka oddziel od żółtek. Do większej miski z żółtkami przelej wodę, mleko i olej. Następnie przesiej mąkę wraz z proszkiem do pieczenia. Całość zmiksuj.
Białka ubij na sztywno z cukrem i szczyptą soli. Pianę przełóż do miski z wcześniej wyrobioną masą, delikatnie wymieszaj do połączenia składników.
Tak przygotowaną masę możesz rozlewać na rozgrzaną i wcześniej lekko nasmarowaną olejem gofrownicy. Gofry piecz do zarumienienia, a następnie przełóż na kratkę, aby ostygły i stały się chrupiące.
Podawaj z ulubionymi dodatkami. Mogą to być świeże owoce, dżemy, bita śmietana, cukier puder, lub rozpuszczona czekolada.
Kilka wskazówek, które sprawią, że gofry będą smaczniejsze
Białka dobrze ubij na sztywno, bo to w nich tkwi cała tajemnica smaku. Dodaj je do reszty masy na samym końcu,
Jajka, które dodajesz, powinny być w temperaturze pokojowej (dzięki temu białka będą miały bardziej piankową strukturę),
W trakcie smażenia nie otwieraj gofrownicy,
Gotowe gofry ułóż do przestudzenia, najlepiej na kratkę, aby ich konsystencja była chrupiąca, a nie gumowata.
Komentarze (1)
Gofry jak znad morza w domu. Jak powtórzyć wakacyjny smak w domowych warunkach?