Na wigilijne śniadanie podaj te placki. Babunia robi je za każdym razem i zawsze wychodzą puszyste

Wigilia kojarzyć się może z wieloma daniami, ale na pewno nie z tymi. Te puszyste i lekkie placuszki towarzyszą mojej rodzinie w każde święta. Babcia przygotowywała je na uroczyste śniadanie, a czasem nawet na kolację. To, co do nich wsypywała, sprawia, że chce się je ciągle jeść. Aromat unosił się po domu za każdym razem.

Wigilia to czas, kiedy zajadamy się różnymi rybami, daniami z kapusty, a także słodkimi ciastami. Każdy z niecierpliwością czeka do uroczystej kolacji, kiedy to cała rodzina zbierze się przy stole. Właśnie wtedy najpyszniejsze dania trafiają do naszych brzuchów i możemy uznać, że się nimi zapychamy. Jednak śniadanie, które jemy tego dnia również powinno być wyjątkowe. By tak się stało, warto sięgnąć po ten przepis.

Zobacz wideo

Wigilijne placuszki to tradycyjny smakołyk, który babcia przyrządza co roku. Racuchy w jej wykonaniu zawsze wychodzą miękkie i puszyste, a to, co można w nich wyczuć, dodaje im wyjątkowości. Babcia zawsze wlewa do nich aromat rumowy, sok z cytryny, a by dodać smaku, nie żałuje rodzynek i maku. Wysmażone znikają w mniej niż 5 minut.

Przepis na racuchy wigilijne

Składniki

  • 500 g mąki pszennej,
  • 60 g masła,
  • 30 g świeżych drożdży,
  • 2 łyżki cukru pudru,
  • 250 ml mleka,
  • żółtko,
  • łyżka aromatu rumowego,
  • łyżka soku z cytryny,
  • 2 łyżki rodzynek,
  • łyżka maku.

Sposób przygotowania

  1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie rozczynu drożdżowego. Do większej miski przesiej mąkę. Do osobnego naczynia wkrusz drożdże i połącz je z łyżeczką cukru pudru. Następnie energicznie wymieszaj do powstania lejącej się konsystencji. Na sam koniec dodaj łyżeczkę mąki i mleka, ponownie wymieszaj. Tak przygotowany odstaw na około 30 minut w ciepłe miejsce.
  2. Teraz czas na przyrządzenie ciasta. Do rondelka wrzuć masło i rozpuść je na małym ogniu. Odstaw je na bok do przestudzenia. Do osobnego garnka wlej mleko i również je podgrzej.
  3. Pozostałą część cukru pudru utrzyj z żółtkiem i dodaj do miski z mąką. Dodaj również wyrośnięty rozczyn, ciepłe mleko, masło, sok z cytryny i aromat rumowy. Wymieszaj do powstania jednolitej konsystencji.
  4. Rodzynki posiekaj na drobno i dodaj je do przygotowanego ciasta wraz z makiem. Ponownie zamieszaj i odstaw masę na bok na około 35 minut. W tym czasie powinno podrosnąć.
  5. Po upływie tego czasu zajmij się smażeniem. Na patelni rozgrzej olej, a gdy będzie odpowiednio ciepły, formuj na nim zgrabne racuchy. Smaż je z dwóch stron do uzyskania złotego koloru. Czynność powtarzaj do wykorzystania składników.
  6. Tak przygotowane podawaj z konfiturą lub cukrem pudrem. Smacznego!

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: