Resztki? Nie, to tajna broń ogrodnika. Rozsyp pod agrestem i patrz, jak obsypuje się owocami

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
W ostatnich latach te kolczaste krzewy odzyskują popularność. Jak pielęgnować agrest w ogrodzie? Odpowiednia opieka sprawi, że roślina szybko odwdzięczy się licznymi plonami. Sekret? Składnik, który z pewnością masz już w ogrodzie i kuchni.

Agrest coraz częściej pojawia się w ogrodach. Krzewy dają smaczne owoce, a ich uprawa w Polsce jest łatwa, o ile zapewni się im odpowiednią pielęgnację i podłoże. Jak czytamy na stronie zdrowie.gazeta.pl, roślina ta stanowi bogate źródło witaminy C, B, A oraz minerałów takich jak potas, żelazo i sód. Owoce agrestu są niskokaloryczne, zawierają błonnik, przez co wspomagają trawienie. Z kolei zawarte w nich  antyoksydanty, w tym witamina C i A, opóźniają procesy starzenia i poprawiają wygląd skóry.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Jak pielęgnować agrest w ogrodzie? Domowe i skuteczne metody

Agrest do prawidłowego wzrostu potrzebuje składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas. Aby mu je dostarczyć, wcale nie musisz sięgać po specjalistyczne preparaty. Wystarczą bowiem proste naturalne rozwiązania. Jednym z najlepszych "zasilaczy" jest popiół z drzew liściastych (bogaty w potas), który wystarczy rozrzucić wokół krzewów, a następnie delikatnie wymieszać z glebą.

Dzięki temu zapewnisz roślinie ochronę przed szkodnikami i wpłyniesz na lepszy rozwój oraz wzmocnisz system korzeniowy. Alternatywnie można także stosować skorupki jaj. Te świetnie sprawdzą się w ogrodach o zakwaszonym podłożu, poprawiając pH gleby.

agrest (zdj. ilustracyjne)
agrest (zdj. ilustracyjne) pixabay/MrGajowy3

Gdzie sadzić agrest w ogrodzie? W takich warunkach będzie rósł jak na drożdżach

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dojrzały krzew agrestu może wydać nawet 5 kg owoców rocznie. Należy jednak spełnić jeden z kluczowych warunków: zapewnienie odpowiedniej lokalizacji w ogrodzie lub na działce. Krzew potrzebuje nasłonecznionego, ciepłego stanowiska, osłoniętego od wiatru, oraz żyznej, przepuszczalnej gleby, którą warto wzbogacić kompostem. Lepiej unikać podłoża podmokłego i ciężkiego. Należy również zachować odstęp podczas ich sadzenia co najmniej 1,5 m.

Więcej o: