Potrawy wigilijne dla dzieci to wyzwanie dla wszystkich tych osób, które przygotowują tradycyjną wieczerzę wigilijną. Bo choć typowe dania pojawiające się tego dnia na stole są wyjątkowo smaczne i wyjątkowe, to wiele z nich nie nadaje się do podania dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym. Co podać dzieciom na wigilię uwzględniając obowiązujące zasady żywienia najmłodszych? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby były to posiłki lekkostrawne, pozbawione nadmiaru soli i cukru, gdyż te substancje nie są korzystne dla małych dzieci. Ponadto warto pamiętać o zasadzie, według której dzieciom do lat 12. nie podajemy dań z grzybami. Jest to związane z tym, że grzyby są ciężkostrawne, a w przypadku zatrucia dzieci bardziej narażone są na poważne konsekwencje zdrowotne. Warto mieć także na uwadze, że jeśli przy stole znajdują się maluszki poniżej 1. roku życia, to nie powinny one dostawać dań z zawartością miodu, który nie jest odpowiednim produktem dla tak małych dzieci. Pamiętać także należy o ewentualnych alergiach i nietolerancjach pokarmowych, aby w menu dla najmłodszych nie znalazł się żaden alergen (np. orzechy).
Wieczerza wigilijna rządzi się swoimi prawami. Na stole brak mięs rekompensowany jest obecnością karpia i innych ryb, a także aromatycznych zup, pierogów i innych dań, które choć smakują dorosłym, nie zawsze muszą przypaść do gustu dzieciom. Zwykle najchętniej wybieranym przez najmłodszych daniem wigilijnym jest barszcz, który jest dość intensywny w smaku, a przy tym nic "podejrzanego" w nim nie pływa (oczywiście poza uszkami). Najmłodsi biesiadnicy chętnie sięgają także po słodkości, których nie brak w święta w żadnym domu. Serniki, pierniki i inne ciasta, a także słodkości zawieszone na choince to największa atrakcja dla małych łasuchów.
Jak przyrządzić dania wigilijne dla dzieci, aby przypominały te tradycyjne, a jednocześnie były dla nich bezpieczne i zdrowe? Warto skorzystać z przepisów na potrawy wigilijne dla dzieci, które znajdziesz poniżej.
Ryba po grecku
Składniki: filet z dorsza, marchewka, pietruszka, kawałek selera, por, cebula, passata pomidorowa, olej, sok z cytryny, sól, pieprz, cukier.
Przygotowanie:
Piernik z marchwi
Składniki: 3 szklanki mąki żytniej, 5 jajek, 2,5 szklanki startej marchwi, szklanka miodu, szklanka oleju, łyżeczka przyprawy piernikowej, odrobina kakao, proszek do pieczenia, garść orzechów włoskich i migdałów
Przygotowanie:
Potrawy wigilijne dla dzieci wcale nie muszą różnić się mocno od tych tradycyjnych. Pomysły na to jak przemycić tradycyjne smaki w daniach dla dzieci są naprawdę rozmaite. I tak wiadomo, że podstawą na stole są ryby. Wiele dzieci nie przepada za ich smakiem, jednak na wigilię można im zaproponować paluszki rybne z dorsza, albo przygotować rybę w formie pulpecików z sosem, a to na pewno sprawi, że najmłodsi chętniej sięgną po to danie. Również kompot z suszu jest ważnym elementem menu wigilijnego. Oczywiście dzieciom również możemy go podać, jednak jego smak nie zawsze przypada im do gustu, dlatego można go nieco osłodzić, stosując ksylitol. Najchętniej najmłodsi sięgają po pierogi, które można nieco zmodyfikować zmieniając skład ich farszu - dla dorosłych z kapustą, a dla maluchów z ziemniakami i białym serem.
Dania dla dzieci na wigilię powinny być lekkostrawne. Jest to podstawą, gdyż wigilia ma zazwyczaj miejsce w dość późnych godzinach popołudniowo-wieczornych, kiedy układ pokarmowy znacznie spowalnia i obniża intensywność swojej pracy. Raptowne dostarczenie mu dużej ilości pokarmów może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami nie tylko u starszych, ale też u dzieci. Dlatego zadbajmy, aby maluchy otrzymały na wigilię niewielkie porcje, a dania dla nich były pozbawione dużej ilości tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybranie się na krótki spacer po wieczerzy, który pomoże spalić przynajmniej część nadwyżkowych kalorii.
Zobacz też: Potrawy wigilijne. Lista dań, które muszą znaleźć się na tradycyjnej Wigilii