Faworki - kcal. Na ile ciastek można sobie pozwolić w tłusty czwartek? Sprawdzamy

Ile kcal mają faworki? W tłusty czwartek popularniejsze od nich są chyba tylko pączki. Okazuje się jednak, że jedne i drugie stanowią prawdziwą bombę kaloryczną i powinny być jedzone w niezbyt dużych ilościach.

Ile kcal mają faworki? Od czego to zależy?

Ile kcal mają faworki i od czego zależy ich kaloryczność? Bardzo często to właśnie te wypieki przedstawiane są jako alternatywa dla pączków. Z pewnością są mniejsze, co teoretycznie może przekładać się na chęć zjedzenia większej ilości sztuk. Dodatkowo nie mają również nadzienia. Z drugiej strony jednak również je smaży się w głębokim tłuszczu. Pomimo tego, że wysokoprocentowy alkohol dodawany do ciasta ogranicza wchłanianie przez nie tłuszczu, to i tak nie da go w pełni wyeliminować. 

Ile konkretnie kalorii mogą mieć faworki? Przeciętnie jedno niewielkie ciasteczko o wadze 17 g zawiera w sobie 87 kcal. Od czego zależy kaloryczność tych słodyczy? Do najważniejszych czynników zaliczają się:

  • rodzaj wykorzystanego ciasta;
  • temperatura smażenia;
  • długość smażenia;
  • dodatek alkoholu w cieście.

Warto pamiętać, że do spalenia kalorii pochodzących z jednego tylko faworka potrzebne jest 8 min biegu lub 12 min jazdy na rowerze. To dość dużo. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób stara się obniżyć kaloryczność tych ciasteczek. Oczywiście istotna może tu być modyfikacja przepisu według którego zostały przyrządzone. Prostym sposobem jest jednak zmiana samego sposobu obróbki termicznej. Zamiast smażenia w głębokim tłuszczu można bowiem upiec faworki w piekarniku. 

Zobacz wideo Przepis na tradycyjne faworki - idealne w karnawale

Ile kalorii mają faworki? 

Ile kalorii mają faworki? Bardzo często sformułowania "kalorie" i "kilokalorie" używane są zamiennie. Jest to oczywiście błąd, bo chodzi o jednostki zupełnie innego rzędu. Skoro więc można przyjąć, że 100 g faworków zawiera ponad 511 kcal, to w przeliczeniu na kalorie będzie to 511000. 

Pączki czy faworki? Ile kalorii mają oba rodzaje słodyczy?

Co jest bardziej kaloryczne: pączki czy faworki? Ile kalorii mają te popularne w tłusty czwartek słodycze? Jak już wiemy: jedno nieduże ciasteczko o wadze 17 g zawiera w sobie ok. 87 kcal, czyli 87000 kalorii. Wynika z tego, że równowartość kaloryczną jednego pączka (ponad 400 kcal) stanowi pięć faworków. Można więc śmiało stwierdzić, że zjedzenie dużej ilości faworków w tłusty czwartek także nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Faworki dietetyczne - kcal

Ile kcal będą miały faworki dietetyczne? Przyjemność ze świętowania tłustego czwartku bywa bardzo ceniona, ale coraz częściej obawiamy się również konsekwencji spożywania dużej ilości kalorycznych ciastek. Jako sposób na to można wskazać wybór faworków dietetycznych. W ich przypadku najczęściej stawia się na pieczenie zamiast smażenia w głębokim tłuszczu. Produktami, które będą tu przydatne, są również mąka orkiszowa, jogurt naturalny zastępujący śmietanę i ksylitol, który pozwala na ograniczenie zawartości cukru w wypiekach. 

Dzięki zastosowaniu kilku prostych zabiegów i pieczeniu faworków, można znacząco zmniejszyć ich kaloryczność. Przyjmuje się więc, że w 100 g może kryć się wówczas ok. 260 zamiast 511 kcal. To bardzo duża różnica, biorąc pod uwagę, że w przypadku tych pysznych ciastek trudno jest poprzestać na zjedzeniu tylko kilku sztuk. 

Zobacz też: Chrusty - najprostszy przepis na tłusty czwartek. Sprawdź, jak zrobić chrust lepszy niż z cukierni

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.