Tłusty czwartek 2023. Tego dnia zjadamy ok. 100 milionów pączków. Co jeszcze warto wiedzieć o święcie pączka?

Tłusty czwartek 2023 z pewnością będzie okazją do posmakowania znakomitych pączków, faworków, ale też donutów i innych smakołyków. Ile jeszcze przyjdzie nam poczekać na ten dzień? Podpowiadamy.

Kiedy przypada tłusty czwartek? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Kiedy przypada tłusty czwartek? Zmienność jest w przypadku tego dnia dosyć duża. Wszystkiemu winien jest fakt, że data tłustego czwartku jest ściśle powiązana z Wielkanocą. Ta zaś jest świętem ruchomym, uzależnionym od kwestii astronomicznych: przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Efekt? Tłusty czwartek może przypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. 

Sam tłusty czwartek jest przy tym jednym z lubianych świąt. Już dawno przestał być ściśle utożsamiany z układem kalendarza religijnego, ale jego pochodzenie jest z nim związane. Chodzi przecież o ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Zwyczaj spożywania słodkich pączków, faworków i innych łakoci jest jednym z tych, które kończą karnawał. Później następuje już czas postu, w którym nie wolno objadać się, dawniej zaś źle widziano spożywanie jakichkolwiek słodyczy.

Bardzo ciekawe jest samo pochodzenie pączków. Podobno jadano je już w czasach rzymskich. W niewielkim stopniu przypominały one jednak te współczesne, które odznaczają się dużą puszystością i słodkim smakiem. Słone pączki ze słoniną lub mięsem w środku spożywano też w czasach staropolskich. Nic dziwnego, że chętnie zapijano je mocnym alkoholem. Kiedy zaczęto na ziemiach polskich jeść słodkie pączki? Przyszło na to poczekać do XVI stulecia. 

Zobacz wideo Wielki test warszawskich pączków

Kiedy wypada tłusty czwartek w tym roku?

Kiedy wypada tłusty czwartek w tym roku? Przyjdzie nam poczekać średnio długo. Tłusty czwartek przypada bowiem 16 lutego. Już wcześniej warto jednak zabrać się za przygotowania do niego. Chodzi zarówno o planowanie samodzielnego smażenia pączków, jak i zamawianie gotowych wtedy, gdy chcemy je mieć z najpopularniejszych cukierni.

Którego jest tłusty czwartek? O czym jeszcze warto pamiętać?

Wiemy już o tym, którego jest tłusty czwartek. Co jeszcze powinno zaprzątać naszą uwagę w związku z datą 16 lutego? Oczywiście dzień ten związany jest ze słodkim obżarstwem. Statystyki pokazują, że przeciętnie każdy Polak zjada tego dnia 2,5 pączka. Łącznie daje to więc ponad 100 milionów skonsumowanych sztuk. 

Oczywiście pączek nie musi być równy pączkowi. Dlatego najbardziej wybredni amatorzy tych kalorycznych ciastek już wcześniej zamawiają je w tych cukierniach, które słyną z najlepszych wypieków. Wcześniej zapisać się trzeba często również na pączki wegańskie lub bezglutenowe. 

Alternatywa? Dobrym wyborem będzie oczywiście postawienie na któryś ze sprawdzonych przepisów i przygotowanie pączków we własnym zakresie. Oczywiście warto tutaj pamiętać także o takich rzeczach, jak odpowiednie nadzienie, skład i temperatura smażenia. Na całe szczęście przepis na pączki nie należy do przesadnie wymagających. Każdy jest w stanie przygotować je samodzielnie.

Zobacz też: Oponki serowe - karnawałowy smak z czasów dzieciństwa. Ekspresowy przepis dla każdego

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.