- czytamy we wstępie do "The Polish Table".
Kto z nas nie ma wspomnień związanych z kluskami leniwymi, które zwykła przygotowywać babcia? A może z czułością myślicie o słodkim miodowniku przekładanym konfiturą, którego zapach roznosił się niegdyś po całym domu? By pobudzić wspomnienia, mamy dla was kilka przepisów na tradycyjne polskie potrawy wprost od Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek.
Składniki:
Do miski wrzucamy ugotowane ziemniaki, twaróg, jajko, sól i mąkę. Dobrze wyrabiamy do otrzymania gładkiej masy. Jeśli ciasto ciągle lepi się do rąk, dodajemy jeszcze mąki. Z ciasta formujemy wałeczki o średnicy około 2 centymetrów. Wałeczki spłaszczamy i kroimy na kawałki o długości 3-4 centymetrów. Kluski wrzucamy do osolonej, gotującej się wody. Wyjmujemy po 4-5 minutach od wypłynięcia.
Leniwe podajemy polane masłem, posypane cukrem i cynamonem. Świetnie smakują też odgrzewane na patelni. Z tych składników powinno wyjść około czterech porcji.
Składniki:
Mięso kroimy na kawałki i dokładnie rozbijamy tłuczkiem do mięsa. Kawałki równo układamy, doprawiamy solą i pieprzem oraz smarujemy cienką warstwą musztardy. Ogórki kiszone, boczek i kiełbasę kroimy w słupki. Cebulę kroimy na większe kawałki. Składniki układamy na rozbitym mięsie i zawijamy jak roladę. Mięso związujemy nitką i obtaczamy w mące. Na rozgrzanym smalcu obsmażamy mięso z każdej strony. Obsmażone kawałki wrzucamy do głębokiej patelni lub garnka. Rolady zalewamy ciepłą wodą na ich wysokość. Dusimy na wolnym ogniu, aż mięso zrobi się miękkie. W trakcie duszenia przekręcamy rolady. Na sam koniec gotowania do miseczki wsypujemy łyżkę mąki i dodajemy trochę sosu z rolady. Dokładnie mieszamy. Miksturę przelewamy do garnka, dokładnie mieszamy przez kolejne 2-3 minuty. Roladę podajemy z kluskami śląskimi lub z kaszą gryczaną.
Składniki:
Ciasto:
Nadzienie:
Przygotowujemy ciasto. Do miski wsypujemy mąkę, cukier i proszek do pieczenia. Dodajemy jajko, masło oraz miód. Ciasto wyrabiamy i wkładamy na 30 minut do lodówki. Schłodzone ciasto dzielimy na 3 części. Przy pomocy noża wykrawamy 3 prostokąty o wymiarach 9 × 21 cm. Prostokąty z ciasta układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy około 18-23 minuty w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Po upieczeniu obkrawamy brzegi, tak by powstały prostokątne, równe placki.
Przygotowujemy nadzienie. Owoce pozbawiamy pestek i kroimy na pół. Na patelni rozpuszczamy masło i przesmażamy owoce. Kiedy zrobią się miękkie, dodajemy cukier i miód i smażymy na wolnym ogniu, aż będą miały dość stałą konsystencję.
Składamy ciasto. Jeden ostudzony blat układamy w formie do pieczenia. Nakładamy na niego warstwę owoców. Następnie kładziemy kolejny blat i kolejną warstwę owoców. Trzeci blat kładziemy na wierzchu. Ciasto wstawiamy do lodówki na 5-6 godzin. Przed podaniem kroimy na kawałki o szerokości 2-3 centymetrów. Można je jeszcze dodatkowo polać odrobiną miodu lub syropu owocowego i przybrać świeżymi ziołami.
Książka "The Polish Table" jest dostępna w formie ebooka pod tym linkiem.
Przygotowała ją dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek - badaczka kultury kulinarnej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni nagród kulinarnych w tym: wielu Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, Diamond Cuisine Award i Nagrody Magellana. Autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii", "Japońskie słodycze", "Tradycje kulinarne Korei", "Polish Culinary Paths", "Tradycje kulinarne Finlandii" oraz "Deserownik". Zajmuje się historią i antropologią jedzenia, a także turystyką oraz dyplomacją kulinarną. Promowała kuchnię polską w Chinach, Tajlandii, Wietnamie, Mołdawii czy na Wyspie Jersey.
Partnerami publikacji są Stowarzyszenie Polska Wódka, Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Toruńskiego Piernika oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Hanami.
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2020 - nowy wymiar".