Tłusty czwartek 2023. W tym roku raczej chudy, bo ceny pączków będą zatrważające. Ale jest wyjście

Tłusty czwartek 2023 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku jednak może nie być tak tłusto, jak dotychczas. Szalejąca inflacja będzie miała również odzwierciedlenie w cenach pączków. Cukiernicy zapowiadają, że tak drogo jeszcze nie było.

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 roku? To pytanie z pewnością zadają sobie wszystkie osoby, które lubią pozwolić sobie na trochę słodkiej przyjemności. Trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ponieważ w tym roku tłusty czwartek przypada na 16 lutego.

Zobacz wideo Ile jest wart przepis na pączki z Górczewskiej? "Nie ma pani takich pieniędzy"

Tłusty czwartek 2023. Czy w tym roku zaciśniemy pasa?

Tłusty czwartek w 2023 roku może być taki tylko z nazwy. Cukiernicy informują, że w tym roku za pączki trzeba będzie zapłacić krocie.

Szacuję, że pączki będą kosztowały od ok. 4 do 6 zł, choć oczywiście są już i teraz miejsca, w których sprzedaje się je nawet po 10 zł

- mówi w rozmowie z "Faktem" piekarz Stanisław Butka z Wielkopolski.

Inni piekarze i cukiernicy również mówią jednym głosem. Jak wskazują, podwyżki cen prądu, gazu, ale i produktów używanych do wypieków znacznie poszły w górę, co zdecydowanie przełoży się na cenę pączków. Wiele osób z branży tłumaczy, że stoją pod ścianą i muszą podnieść ceny produktów. Niektórzy dodają, że część biorą na swoje barki, by nie zrazić klienta nową ceną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeszcze w zeszłym roku cena mąki poszła w górę o ok. 100 proc. Trzeba dodać do tego mocny wzrost tłuszczy o ok. 80 proc. i drożdży, które zdrożały o ok. 200 proc. Przy tak mocno rosnących cenach półproduktów staramy się tak kalkulować ceny naszych produktów, aby klienci się do nas nie zrazili i dalej chcieli u nas kupować

- informuje Andrzej Mielnik, piekarz z Kołobrzegu.

Chrusty - przepis w sam raz na Tłusty Czwartek (zdjęcie ilustracyjne) Chrusty - przepis w sam raz na Tłusty Czwartek. Będą idealnie kruche

Przepis na domowe pączki. Odpowiedź na szalejącą inflację

Dla dużych rodzin tłusty czwartek może okazać się sporym wydatkiem nawet wtedy, gdybyśmy chcieli kupić jednego bądź dwa pączki dla każdego z członków rodziny. Możemy jednak nieco zaoszczędzić, przygotowując pączki w domu. Świetnie sprawdzą się błyskawiczne w przygotowaniu pączki serowe.

Składniki:

 • 2 szklanki mąki,
 • 500 g serka homogenizowanego o smaku waniliowym,
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
 • 2 jajka,
 • olej do smażenia,
 • ulubiony dżem (opcjonalnie),
 • cukier puder.

Jak przygotować idealne ciasto na pączki? Jaka jest kolejność dodawania składników do ciasta na pączki?

Sposób przygotowania:

 1. Mąkę przesiej do miski wraz z proszkiem do pieczenia.
 2. Wbij jajka i dodaj serek homogenizowany o smaku waniliowym.
 3. Dokładnie wymieszaj razem wszystkie składniki, aby uzyskać jednolitą masę.
 4. Do wysokiego garnka wlej litr oleju i rozgrzej, doprowadzając do wrzenia.
 5. Z przygotowanego ciasta uformuj kulki wielkości dłoni z. Włóż do garnka z rozgrzanym olejem i obsmażaj, aż z każdej strony uzyskają piękny złotobrązowy kolor.
 6. Usmażone pączki można posypać cukrem pudrem lub wstrzyknąć strzykawką ulubiony dżem.
Więcej o: