Wyrzucasz obierki po jabłkach? To wielki błąd. Przydadzą ci się w uciążliwych domowych obowiązkach

Obierki z jabłek często lądują w koszu na śmieci, a szkoda. Można je wykorzystać na wiele sposobów, które ułatwią nam codzienne porządki i pomogą pozbyć się uciążliwych problemów kuchennych. Co zrobić z obraną skórką jabłek? Podpowiadamy.

Większość osób wyrzuca obierki z jabłek i ziemniaków do kosza na śmieci. Lepiej tego nie robić, bowiem zarówno jedne, jak i drugie można ponownie wykorzystać. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób dać "drugie życie" odpadkom z owoców. Okazuje się, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie.

Zobacz wideo Crumble jabłkowy z orzechami [PRZEPIS]

Wyrzucanie obierek po jabłkach to błąd. Lepiej zrobić z nich domowy ocet

Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców. Znajdziemy je w każdym sklepie spożywczym, markecie i na straganie. Są niedrogie, zdrowe i smaczne - co jednak powinniśmy zrobić z obraną skórką, która nam po nich zostanie? Z pewnością nie wyrzucać jej do śmietnika! Jabłkowe obierki warto w duchu "zero waste" wykorzystać ponownie. Można z nich zrobić np. domowy ocet, który przyda nam się w trakcie sprzątania.

Wyczyścimy nim zarówno meble, podłogi, przypalone garnki, okna, jak i piekarnik. Aby uzyskać ocet jabłkowy domowej roboty, pokrój obierki na mniejsze kawałki, a następnie umieść je w dużym słoiku i zalej litrem wody wymieszanej z pięcioma łyżkami cukru. Wieko słoika zakryj ściereczką i odstaw na dwa tygodnie. Po tym czasie przecedź płyn i przelej go do butelki z atomizerem. Jabłkowy ocet może nam posłużyć nie tylko do sprzątania, ale i jako intensywny w smaku dodatek do sałatek, dressingów i potraw mięsnych.

Inne sposoby na wykorzystanie obierek z jabłek

Obierki z jabłek można wykorzystać również nieco bardziej kulinarnie. Warto zrobić z nich np. pieczone cynamonowe chipsy, smaczny dżem, a nawet syrop. Świetnie sprawdzą się też jako susz do prozdrowotnej herbaty, a w wersji świeżej - do kompotu. W skórce jabłek kryje się wiele witamin i minerałów, m.in. wit. A, B9, C oraz K, a także fosfor, wapń i potas. Z tego względu warto wzbogacić nimi naszą codzienną dietę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.