Gdzie kupić rogale świętomarcińskie? Przysmak z białym makiem pojawił się już w marketach i dyskontach

Gdzie kupić rogale świętomarcińskie? To pytanie zadajemy sobie co roku w okolicach Święta Niepodległości. Piekarnie, które wypiekają tradycyjne rogale, mogą poszczycić się specjalnym certyfikatem, ale podobne desery można znaleźć już niemal w każdym sklepie.

Rogale świętomarcińskie to tradycyjny wypiek, który dawniej przygotowywano podczas dnia świętego Marcina. Ten deser związany jest także z Wielkopolską. Tamtejsi piekarze opracowali bowiem wyjątkową recepturę i to właśnie stamtąd ten zwyczaj (oraz przepis) rozciągnął się na resztę kraju. 

Warto podkreślić, że nie wszystkie rogale z białym makiem mogą nosić zaszczytny tytuł tych świętomarcińskich. W 2008 roku wypiekom przyznano certyfikat Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej. To oznacza, że rogale marcińskie mogą być wypiekane wyłącznie w Poznaniu i okolicach. Co więcej, jak podaje portal poznan.pl, deser musi spełniać określone normy i wymagania. 

Aby cukiernia mogła określać swoje rogale mianem "rogala świętomarcińskiego", musi otrzymać Potwierdzenie Prawa do wytwarzania Produktu Regionalnego chronionego Prawem Unii Europejskiej (uzyskać numerowane Świadectwo Jakości Handlowej)

Obecnie tylko 95 cukierni z województwa wielkopolskiego otrzymało certyfikat od Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu i tym samym może wypiekać prawdziwe rogale świętomarcińskie.

Zobacz wideo Rogaliki waniliowe

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Jak powinien wyglądać tradycyjny wypiek?

Spełniający wymagania przysmak powinien być dość ciężki - dopuszczalna masa wynosi od 150 do 250 gramów. Oprócz tego wypiek o kształcie półksiężyca powinien być przygotowany z drożdżowego ciasta. Wykonane z białego maku nadzienie może mieć lekko migdałowy aromat. Wierzch rogala powinien być posmarowany pomadą, może być także obsypany kawałkami orzechów. 

Piernik staropolskiMusi poleżakować, aby dojrzeć. Piernik staropolski, czyli świąteczny klasyk

Gdzie kupić rogale świętomarcińskie? 

Zjedzenie rogala z białym makiem to jeden z obowiązkowych punktów podczas obchodów jedenastego listopada. I chociaż mieszkańcy Poznania i okolic z pewnością mają swoje ulubione punkty, w których mogą kupić ten wypiek, rogale świętomarcińskie można dostać także w innych miejscach naszego kraju.

Dystrybucję tradycyjnego deseru rozpoczęły już także markety i dyskonty. Jak się okazuje, w niektórych można kupić certyfikowane rogale. Takie wypieki znajdziemy m.in. w Biedronce, Lidlu, Netto, Dino, a także w Stokrotce i Intermarche. Ile zapłacimy za rogala marcińskiego z marketu? Ceny wahają się od pięciu do dziesięciu złotych i są uzależnione m.in. od wagi produktu.

Kotlety z kalafioraKotlety z kalafiora - przepis na zdrowy obiad bez mięsa

Więcej o: