Pani Gosia ze szkolnej stołówki zdradziła mi, jak zrobić najlepsze naleśniki. "Odpad maślany i zero śmietany"

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Najlepsze naleśniki jadłam jako mała dziewczynka w szkolnej stołówce, gdzie gotowała moja dalsza sąsiadka - pani Gosia. Ostatnio rozmawiałam z nią o tych naleśnikach i powiedziała mi, jaki jest ich sekret. Ważny jest składnik, żartobliwie nazwany przez nią "odpadem maślanym". Zaintrygowało mnie to, ale naleśniki wyszły boskie - delikatne, cienkie i lekko kremowe.
Zobacz wideo

Idealne naleśniki ze stołówki w podstawówce wspominam do dziś, ponieważ przez wiele lat nie  mogłam odtworzyć tego smaku. Na szczęście zaprzyjaźniona kucharka ze stołówki po kilku namowach zgodziła się powiedzieć, co w tych naleśnikach było takiego super, że wychodziły delikatne i kremowe. Pani Gosia uwielbia żartować i na moje pytanie o te naleśniki sprzed lat, odpowiedziała: "To nie wiesz, jak się naleśniki robi? Odpad maślany i zero śmietany!". Zastanowiło mnie to... Czym może być odpad maślany i po co w naleśnikach miałaby być śmietana? "Jak robisz masło, to przecież zostaje ci maślanka - czyli odpad maślany. A do naleśników mleko najlepiej chude, bez odrobiny śmietany". Teraz już wiem, jak zrobić najlepsze naleśniki i chętnie zdradzę przepis prosto ze szkolnej stołówki.

Idealne naleśniki - przepis od kucharki ze szkolnej stołówki

Składniki:

  • 300 g mąki pszennej (najlepiej typ 500 lub 650)
  • ok. 600 ml chudego mleka
  • 300 ml maślanki
  • 4 jajka
  • szczypta soli
  • olej roślinny lub masło klarowane do smażenia

Do padania: twaróg utarty z cukrem waniliowym, dżem, bita śmietana, owoce itp.

Naleśniki na maślance z chudym mlekiem - sposób wykonania:

  1. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że wszystkie składniki mają temperaturę pokojową.
  2. Przygotuj miskę i przesiej do niej mąkę. Następnie wlej mleko i maślankę, wbij jajka i dodaj odrobinę soli. Możesz dodać także odrobinę cukru pudru, jeżeli wolisz słodsze naleśniki.
  3. Za pomocą miksera ubij całość na gładkie i jednolite ciasto bez grudek i odłóż na 10-15 minut, by gluten zawarty w mące spęczniał. To sprawi, że naleśniki będą jędrne i nie będą pękać ani rwać się podczas składania lub zawijania.
  4. Na patelni porządnie rozgrzej niewielką ilość tłuszczu. Następnie za pomocą chochelki wylewaj na patelnię porcje ciasta, kolistym ruchem rozprowadzając je po całej powierzchni.
  5. Naleśniki smaż na średniej mocy palnika, aż z obu stron się zarumienią.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: