Ogórki na zimę robi się tak od stu lat. Liczy się ciekawa metoda babci

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Mizeria na zimę to bardzo łatwy przepis i zdziwisz się, jak szybko możesz ją przygotować. Od wielu lat tak się ją przygotowywało i moja babcia zna ten przepis od swojej babci. Wiedziała ile soli potrzeba, by mizeria na zimę smakowała wyśmienicie.

Mizeria do słoików na zimę jest banalna w wykonaniu. Wystarczą świeże ogórki, oczywiście gruntowe i sól, oczywiście kamienna. Moja babcia całe swoje życie robiła najlepszą mizerię na zimę. Wystarczyło tylko odmoczyć z soli, połączyć ze śmietaną i całą zimę się zajadaliśmy pysznymi ogórkami. Ważna jednak była jedna rzecz i babcia doskonale o tym wiedziała. Nie tarła ogórków na mandolinie ani na tarce. Zawsze siekała je w nieco grubsze plastry. Dlaczego tak robiła? Zasolone ogórki oddają dużo wody i zmniejszają swoją grubość. Gdyby były starte na tarce, byłyby cienkie niczym kartka papieru. Oto przepis na mizerię na zimę do słoików, który jest w mojej rodzinie od dobrych kilkudziesięciu lat.

Zobacz wideo Kiszone pomidory. Zobacz, jak je zrobić

Mizeria do słoików na zimę - lepsza nie istnieje

Składniki:

  • 3 kg średnich ogórków gruntowych,
  • kilka łyżek posiekanego koperku,
  • 2 łyżki cukru,
  • 3 pełne łyżki soli,
  • 4-5 łyżek octu.

Mizeria na zimę - sposób wykonania:

  1. Jeśli twoje ogórki były zrywane więcej niż 4 godziny wcześniej, przełóż je do miski i namocz w zimnej wodzie, by odzyskały utraconą jędrność. Mocz je przez ok. 2 godziny, następnie wyszoruj.
  2. Ogórki obierz i pokrój w plastry. Lepiej nie używaj tarki - wówczas plastry będą zbyt cienkie i stracą swoją sprężystość, a konsystencja mizerii bardziej będzie przypominała sos.
  3. Starte ogórki przełóż do miski, dodaj sól, cukier, ocet i koperek, i całość dokładnie wymieszaj dłońmi, masując, by składniki marynaty dokładnie weszły w ogórki. Pozostaw na godzinę.
  4. Przygotuj czyste i wyparzone słoiki. Do każdego z nich włóż ogórki razem z zalewą, która się wytworzyła i szczelnie zakręć.
  5. Przygotuj duży garnek i jego dno wyłóż ściereczką. Ułóż słoiki jeden obok drugiego tak, by się nie dotykały. Zalej wodą do poziomu ok. 3/4 wysokości słoików i zagotuj na niewielkim ogniu. Od momentu zagotowania pasteryzuj przez 5 minut. Następnie pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
Więcej o:

Komentarze (0)

Ogórki na zimę robi się tak od stu lat. Liczy się ciekawa metoda babci

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).