Ogórki małosolne przygotowuje się dosyć łatwo. Wystarczy umyć ogórki gruntowe (by szybciej się kisiły można odciąć im końce), umieścić je w słoju z koprem, czosnkiem, chrzanem oraz ulubionymi przyprawami (np. gorczycą, chili), a następnie zalać wodą z dodatkiem soli (1 łyżka stołowa soli na 1 litr wody, podgrzewamy do rozpuszczenia). Później wystarczy jedynie przykryć naczynie z ogórkami i poczekać około 3 dni. Pamiętajcie tylko, żeby wcześniej dobrze wyparzyć naczynie, w którym umieścicie ogórki - inaczej mogą się zepsuć.
Składniki:
ok. 80-90 dkg ogórków
1-2 ząbki czosnku
1-2 kawałki chrzanu (obranego i pokrojonego na kawałki
wielkości mniej więcej ząbków czosnku)
1-2 gałązki kopru
Na zalewę:
1 łyżka soli + 1 litr wody
Dodatkowo:
liście do wyłożenia dna (na przykład: winorośli lub czereśni/wiśni czy czarnej porzeczki)
Sposób przygotowania:
Najpierw należy przygotować naczynie, w którym będą się kisiły ogórki. Najlepszy do tego celu będzie szklany słój lub kamionkowy garnek. Naczynie dokładnie wyparzamy. Dno wykładamy umytymi liśćmi. Ogórki dokładnie myjemy i układamy w naczyniu. Dodajemy obrany czosnek i chrzan. Przykrywamy koperkiem. W gorącej wodzie rozpuszczamy sól, chwilę studzimy i zalewamy ogórki. Zakręcamy lub przykrywamy naczynie (na przykład talerzem) i odstawiamy w chłodne miejsce.
Jeśli przygotowujemy ogórki małosolne, powinny być gotowe do spożycia już po około 3 dniach od nastawienia. Jeśli natomiast chcemy uzyskać ogórki kiszone, musimy na nie poczekać co najmniej 1-2 tygodnie (aby szybciej się kisiły, przed umieszczeniem w słoju można odciąć im końce).
* Rada: Do ogórków można również dodać ziarna gorczycy (dzięki której zachowają jędrność), kolorowego pieprzu, bądź posiekaną ostrą papryczkę.
Taka pasta będzie smaczna również z dodatkiem pokrojonej w drobną kostkę papryki (zarówno świeżej, jak i marynowanej) lub rzodkiewek. Najlepiej smakuje na pieczywie razowym lub pełnoziarnistym.
Składniki:
100 g twarogu półtłustego
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
2-3 ogórki małosolne
1 jajko ugotowane na twardo
po 1 łyżce majonezu i gęstego jogurtu naturalnego
sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Tuńczyka wyjmij z puszki, odcedź i dokładnie wymieszaj z twarogiem. Ogórki i jajko pokrój w drobną kostkę. Połącz z masą twarogowo-rybną, dodaj majonez i jogurt i wymieszaj. Dopraw do smaku. Przed podaniem schłódź w lodówce.
Małosolnych możesz użyć zamiast ogórków kiszonych do przygotowania zupy. Jest nieco delikatniejsza w smaku od klasycznej ogórkowej.
Składniki:
1 litr bulionu lub wywaru warzywnego
8 ogórków małosolnych (można także wykorzystać nieco wody od nich)
2-3 większe ziemniaki
3 łyżki śmietany 12 proc.
pęczek koperku
pieprz i sól do smaku
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obierz i pokrój w grubą kostkę. Bulion lub wywar doprowadź do wrzenia. Wrzuć ziemniaki i gotuj do miękkości. Ogórki pokrój w grube plastry. Dodaj do ziemniaków i bulionu, a następnie zmiksuj. Gotuj jeszcze przez 5-10 minut. Następnie zabiel zupę śmietaną i dopraw solą oraz pieprzem. Koperek poszatkuj drobno i dodaj do zupy (według uznania).
* Rada: Zupę można podawać z odrobiną śmietany lub jogurtu.
Doskonałe połączenie na dodatek do letniego obiadu lub mięs z grilla. Sałatkę możesz urozmaicić dodając np. pokrojoną w plasterki rzodkiewkę, marynowane pieczarki lub przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku.
Składniki:
6-8 młodych ziemniaków (średniej wielkości)
4-5 ogórków małosolnych
2 łyżki majonezu
1 łyżka kwaśnej śmietany (18 proc.) lub jogurtu naturalnego
2-3 łyżeczki musztardy francuskiej (z całymi ziarnami gorczycy)
sól i pieprz do smaku
pęczek szczypiorku
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obierz i ugotuj. Odstaw do ostudzenia. Kiedy ostygną pokrój w grubą kostkę. Ogórki pokrój w grube plastry i dodaj do ziemniaków. Majonez wymieszaj z musztardą i śmietaną lub jogurtem. Sos dopraw solą i pieprzem i wlej do pokrojonych warzyw. Wszystko dobrze wymieszaj i odstaw do lodówki na minimum 2-3 godziny, aby smaki dobrze się "przegryzły". Szczypiorek poszatkuj i posyp sałatkę według uznania.
Taka sałatka z powodzeniem zastąpi tradycyjną sałatkę warzywną. Sprawdzi się na przykład jako dodatek do wędlin, albo smaczne i sycące drugie śniadanie do pracy.
Składniki:
4 jajka ugotowane na twardo
2 ugotowane młode ziemniaki
3 ogórki małosolne
5-6 rzodkiewek
1 mała cebulka
1-2 łyżki posiekanego szczypiorku
2 łyżki majonezu
2 łyżki kwaśnej śmietany (można zastąpić gęstym jogurtem naturalnym)
1 łyżeczka musztardy (opcjonalnie)
sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Jajka, ziemniaki, ogórki i rzodkiewki pokrój w kostkę. Cebulkę drobno posiekaj. Majonez połącz ze śmietaną i musztardą, dodaj szczypiorek. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Odstaw do lodówki na około 2 godziny, aby smaki się "przegryzły".