Bogracz, czyli coś więcej niż gulasz. Najważniejsze jest konkretne mięso - na wieprzowinę nawet nie patrz

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Bogracz to klasyka kuchni węgierskiej i ma w sobie wszystko to, co się z nią kojarzy, czyli paprykę, pomidory, troszkę ostrości i najważniejsze - delikatne, wręcz rozpadające się mięso. Bogracz tradycyjnie gotuje się w kociołku nad ogniskiem, jednak w domowych warunkach również wyjdzie idealnie, tylko zadbaj o odpowiednie mięso - najlepiej wołowe i koniecznie delikatnie przerośnięte tłuszczem.

Więcej przepisów z całego świata znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Bogracz to po prostu węgierski kociołek. Dawniej w takim kociołku pasterze przygotowywali sobie posiłki podczas wypadu owiec i oprócz warzyw używali do tego jagnięciny lub baraniny. Jednak przez lata przepis na bogracz ewoluował i częściej dodaje się młodą wołowinę lub cielęcinę. Jednak podczas wyboru mięsa trzeba się mu nieco przyjrzeć. Do bogracza i innych gulaszowych dań najlepiej sprawdzają się mięsa delikatnie przerośnięte tłuszczem, który jest nośnikiem smaku i sprawia, że smaki potrawy lepiej się przenikają. 

Jakie mięso jest najlepsze na bogracz?

Jeśli jesteśmy przy wołowinie, najlepiej użyć karkówki, kawałków goleni, a także szyi wołowej. Świetnie sprawdzi się także rostbef i antrykot. Lepiej nie używać polędwicy - po pierwsze dlatego, że to zbyt "szlachetne" mięso i  długie duszenie nie uwydatni jego potencjału, a po drugie - jest dość droga, a kociołek z definicji ma być tani i prosty.

Bogracz - najprostszy sposób na jednogarnkowe danie

Składniki:

  • 1 kg łopatki wołowej lub innego tłustego mięsa
  • trochę łoju wołowego lub wędzonego boczku (nada potrawie przyjemnego smaku)
  • 2 średnie cebule
  • 3 czerwone słodkie papryki
  • 1 ostra papryka
  • ok. 700 g dojrzałych, soczystych pomidorów
  • 2-3 ziemniaki 
  • 4-5 ząbków czosnku
  • szklanka passaty pomidorowej lub kilka łyżeczek koncentratu
  • sól, pieprz, liście laurowe, tymianek, słodka i ostra papryka
  • bulion lub woda

Sposób wykonania:

  1. Mięso wołowe pokrój w większą kostkę, oprósz papryką słodką, ostrą oraz pieprzem i wymieszaj. Odstaw na kilka godzin do lodówki, by się zamarynowało. 
  2. Paprykę pokrój w paski, cebulę w piórka, a pomidory sparz we wrzątku i pokrój w kostkę. Czosnek drobno posiekaj lub przeciśnij przez praskę. 
  3. Przygotuj garnek z grubym dnem i dodaj do niego posiekany łój lub boczek. Kiedy się wytopi, dodaj ocieplone mięso i podsmażaj na większej mocy palnika, aż się włókna się zamkną. 
  4. Dodaj cebulę i podsmażaj, aż się zeszkli. Następnie dołóż paprykę słodką i ostrą, pomidory i czosnek. Całość podsmażaj na dużym ogniu, bo chwilę mieszając. 
  5. Podsmażone składniki zalej bulionem lub wodą, dodaj kilka listków laurowych, trochę tymianku oraz passatę lub koncentrat. Zmniejsz moc palnika na minimum i duś całość przez ok. 1,5 godziny, co jakiś czas mieszając. 
  6. Kiedy mięso będzie już niemal miękkie, dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki. Dopraw solą oraz pieprzem i dalej duś na małym ogniu, aż ziemniaki będą miękkie, a potrawa wyraźnie się zredukuje.

Tak przygotowany bogracz podawaj bardzo gorący, najlepiej z kromką świeżego pieczywa i dodatkiem świeżej natki pietruszki. Dla wzmocnienia smaku dodaj płaską łyżkę wędzonej papryki. 

Wskazówka: Jeśli masz naprawdę tłustą wołowinę, dodatek boczku jest niekonieczny. 

Więcej o:

Komentarze (0)

Bogracz, czyli coś więcej niż gulasz. Najważniejsze jest konkretne mięso - na wieprzowinę nawet nie patrz

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).