Rabarbar niedawno można było kupić po taniości. Teraz przecieramy oczy ze zdumienia

Rabarbar to sezonowe warzywo, które świetnie sprawdza się między innymi jako składnik deserów. Doskonale pasuje na przykład do ciast. Jeśli chcecie przygotować taki wypiek, przygotujcie się, że w tym roku nie będzie to tania sprawa. Jak donosi "Fakt", rabarbar w ciągu dwóch lat podrożał aż trzykrotnie. Aż włosy jeży się na głowie.

Więcej przepisów sezonowych znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Na sezonowe warzywa i owoce wszyscy czekamy z utęsknieniem. Niestety często musimy liczyć się z tym, że ich ceny są wysokie. Wpływ na to mają zarówno moment w sezonie, podaż danego produktu (na to z kolei wpływa wysokość zbiorów, która podyktowana jest warunkami pogodowymi), jak i inflacja, która od dłuższego czasu jest w Polsce bardzo wysoka. Powoli zaczynamy przywykać, że drogie są truskawki, czereśnie czy szparagi. To samo jednak spotkało również rabarbar.

Rabarbar niedawno kosztował 4 złote. Teraz jest aż trzy razy droższy

Czytelniczka "Faktu" przysłała redakcji zdjęcie rabarbaru zrobione w Lidlu. Cena za kilogram tego warzywa to 11,99 zł. Dziennikarze poszli sprawdzić, ile rabarbar kosztuje w innym dyskoncie, czyli w Biedronce. Okazało się, że tam cena jest taka sama.

Może się wydawać, że w porównaniu do truskawek za ponad 40 złotych i czereśni, na które trzeba teraz wydać nawet ponad 100 złotych, cena rabarbaru jest bardzo przystępna. Inaczej się jednak na to patrzy, gdy weźmie się pod uwagę cenę za kilogram tego warzywa jeszcze dwa lata temu. Jak sprawdził "Fakt", w 2021 roku w Lidlu i w Netto rabarbar kosztował 5,99 zł. Z kolei w Stokrotce można go było kupić nawet za 3,99 zł.

Kompot z rabarbaru Kompot z rabarbaru. Słodkiego smaku doda mu cukier i coś czerwonego

Sezonowe warzywo zdrożało również na rynku hurtowym. Jak podaje serwis warzywa.pl, rabarbar kosztuje w hurcie obecnie 7-8 złotych za kilogram. Tłumaczy to jednak faktem, że obecnie podaż produktu jest niska. Serwis zaznacza jednak, że ta tendencja może się zmienić w każdej chwili i rabarbar znów będzie kosztował 4-5 zł za kilogram. Byłyby to ceny podobne do zeszłorocznych. "Fakt" podaje, że w połowie maja 2022 różowe warzywo kosztowało ok. 3,50-4,50 zł.

Co zrobić z rabarbaru? Superszybkie ciasto z przepisu Hapsa

Jeśli cena was nie odstraszyła i jednak zdecydowaliście się na kupienie rabarbaru, podpowiadamy wam, jak możecie go wykorzystać. Mimo że jest warzywem, to idealnie sprawdza się jako składnik ciast. Przepis na bardzo proste i bardzo szybkie ciasto z rabarbarem zaprezentował nasz szef kuchni Michał Toczyłowski. Cały proces przygotowania deseru zobaczycie na poniższym wideo:

Zobacz wideo Przepis na ciasto z rabarbarem

Co będzie potrzebne, by zrobić ciasto z rabarbarem? Na liście składników, poza tym warzywem oczywiście, są też: mąka pszenna, jajka, cukier, masło, proszek do pieczenia, sól, jogurt grecki oraz skórka starta z trzech pomarańczy.

Źródło: fakt.pl, warzywa.pl, inf. własna

Więcej o: