Kiedy zaczyna się post w 2024 roku i co można wtedy jeść? Duchowni radzą, by unikać tych potraw

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Kiedy w 2024 roku zaczyna się post? W tym roku jego początek zbiega się ze świeckim świętem. Katolicy powinni wiedzieć, jedzenia jakich potraw powinni w tym czasie unikać. Wyjaśniamy, na czym polega post ścisły, a na czym post jakościowy i ilościowy.

Wielki Post to w liturgii Kościoła katolickiego okres pokuty, który przygotowuje do nadejścia świąt wielkanocnych. Polega na wzmożonej modlitwie, jałmużnie oraz powstrzymaniu się od spożywania niektórych potraw. Na jaki termin dokładnie przypada w 2024 roku? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Owsiana babka - idealna na Wielkanoc i nie tylko!

Kiedy w 2024 roku przypada Wielki Post? W tym czasie katolicy nie zjedzą wielu smacznych potraw

Wielki Post każdego roku wypada w nieco innym terminie, ponieważ Wielkanoc to tzw. święto ruchome. Rozpoczyna się Środą Popielcową, która przypada na 46 dni przed Wielką Niedzielą. W tym roku katolicy zaczną więc pościć 14 lutego, w ten sam dzień, w którym wypada Dzień Zakochanych, czyli Walentynki. Koniec Wielkiego Postu ma z kolei nastąpić w czwartek, 28 marca.

W dniach 14 lutego - 28 marca należy się powstrzymać od spożywania niektórych produktów i dań. W Środę Popielcową, a także w Wielki Piątek (29 marca) panuje post ścisły. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków. Obowiązuje wszystkich pełnoletnich katolików, aż do 60 roku życia. To połączenie postu jakościowego, nakazującego powstrzymanie się od spożywania mięsa oraz wywaru z mięsa, i ilościowego, według którego powinno się ograniczyć liczbę posiłków w ciągu dnia do jednego. 

Czy można zjeść mięso drugiego lutego? Ogłoszono dyspensę, ale nie wszędzie

Drugiego lutego 2024 roku wypada Święto Ofiarowania Pańskiego, powszechnie znane jako święto Matki Bożej Gromnicznej. W czasie jego trwania obowiązuje wstrzemięźliwość od wszelkich pokarmów mięsnych. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wiele osób zastanawia się zatem, czy dziś katolicy mogą sięgnąć po potrawy mięsne. Jak się jednak okazuje, Ofiarowanie Pańskie ma rangę święta, a nie uroczystości, co oznacza, że nie kwalifikuje się do powyższej zasady.

Jedynym odstępstwem od tej reguły jest dyspensa udzielona przez biskupa diecezjalnego. Takiej zgody udzielili w tym roku: abp Józef Kupny, abp Adam Szal oraz bp Piotr Sawczuk. Oznacza to, że wierni z Archidiecezji Wrocławskiej i Przesmyckiej, a także Diecezji Drohiczyńskiej, mogą w piątek, drugiego lutego, raczyć się potrawami mięsnymi. Na tamtejszych stołach mogą zagościć kotlety schabowe i mielone, rosół z kury oraz inne dania.

Więcej o:

Komentarze (0)

Kiedy zaczyna się post w 2024 roku i co można wtedy jeść? Duchowni radzą, by unikać tych potraw

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).