Wielki Post to w liturgii Kościoła katolickiego okres pokuty, który przygotowuje do nadejścia świąt wielkanocnych. Polega na wzmożonej modlitwie, jałmużnie oraz powstrzymaniu się od spożywania niektórych potraw. Na jaki termin dokładnie przypada w 2024 roku? Wyjaśniamy.
Wielki Post każdego roku wypada w nieco innym terminie, ponieważ Wielkanoc to tzw. święto ruchome. Rozpoczyna się Środą Popielcową, która przypada na 46 dni przed Wielką Niedzielą. W tym roku katolicy zaczną więc pościć 14 lutego, w ten sam dzień, w którym wypada Dzień Zakochanych, czyli Walentynki. Koniec Wielkiego Postu ma z kolei nastąpić w czwartek, 28 marca.
W dniach 14 lutego - 28 marca należy się powstrzymać od spożywania niektórych produktów i dań. W Środę Popielcową, a także w Wielki Piątek (29 marca) panuje post ścisły. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków. Obowiązuje wszystkich pełnoletnich katolików, aż do 60 roku życia. To połączenie postu jakościowego, nakazującego powstrzymanie się od spożywania mięsa oraz wywaru z mięsa, i ilościowego, według którego powinno się ograniczyć liczbę posiłków w ciągu dnia do jednego.
Drugiego lutego 2024 roku wypada Święto Ofiarowania Pańskiego, powszechnie znane jako święto Matki Bożej Gromnicznej. W czasie jego trwania obowiązuje wstrzemięźliwość od wszelkich pokarmów mięsnych. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wiele osób zastanawia się zatem, czy dziś katolicy mogą sięgnąć po potrawy mięsne. Jak się jednak okazuje, Ofiarowanie Pańskie ma rangę święta, a nie uroczystości, co oznacza, że nie kwalifikuje się do powyższej zasady.
Jedynym odstępstwem od tej reguły jest dyspensa udzielona przez biskupa diecezjalnego. Takiej zgody udzielili w tym roku: abp Józef Kupny, abp Adam Szal oraz bp Piotr Sawczuk. Oznacza to, że wierni z Archidiecezji Wrocławskiej i Przesmyckiej, a także Diecezji Drohiczyńskiej, mogą w piątek, drugiego lutego, raczyć się potrawami mięsnymi. Na tamtejszych stołach mogą zagościć kotlety schabowe i mielone, rosół z kury oraz inne dania.
Komentarze (0)
Kiedy zaczyna się post w 2024 roku i co można wtedy jeść? Duchowni radzą, by unikać tych potraw
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!