Rabarbar to prawdziwa bomba witaminowa, zapewnia witaminy z grupy A, C oraz E, jest też bogaty w potas, kwas foliowy czy błonnik. Dodatkowo dostarcza naszym organizmom bardzo dużo ważnych dla zdrowia antyoksydantów. Niestety możemy go wykorzystywać w kuchni tylko do połowy czerwca, później może zaszkodzić naszym nerkom. Teraz jest najlepszy czas na jego wykorzystanie i czerpanie z niego wszystkiego, co najlepsze.
Zobacz wideo Superszybkie ciasto z rabarbarem. Nasz kucharz wie, co zrobić, by było jeszcze lepsze.
Obróbka rabarbaru do ciasta
Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kolor łodygi, im ciemniejsza tym nasze warzywo będzie słodsze. Decydując się na wykorzystanie go do wiosennych deserach, warto wiedzieć, że młodych łodyg rabarbaru nie trzeba obierać, natomiast liście są trujące i należy je od razu wyrzucić. Jeśli jednak przeszkadzają nam twarde włókna, należy opłukać łodygi, odciąć zdrewniałe, suche końcówki i nożykiem chwycić włókna w dolnej części łodygi i przeciągnąć je w górę. Mimo że rabarbar jest bardzo zdrowy, to niektórym może zaszkodzić. Nie powinny go spożywać osoby cierpiące na kamicę nerkową czy ataki dny moczanowej. Osoby mające alergię lub zaburzenia elektrolitowe również powinny unikać tego warzywa.
Bułeczki z rabarbarem – proste i smaczne
Końcówka wiosny lub początek maja to idealny moment na drożdżówki z rabarbarem. Lekko kwaśny rabarbar, puszyste ciasto drożdżowe, słodki budyń i chrupiąca kruszonka, to połączenie, które pokochasz.
Składniki starczą na 10-12 bułeczek.
Ciasto drożdżowe:
- 600 gramów mąki pszennej
- 14 gramów drożdży suchych lub 30 gramów drożdży świeżych
- 6 łyżek cukru
- 280 ml ciepłego mleka
- 2 jajka o temperaturze pokojowej
- 1 żółtko o temperaturze pokojowej
- 100 gramów roztopionego masła
- szczypta soli
Kruszonka:
- 100 gramów mąki pszennej
- 50 gramów cukru
- 70 gramów zimnego masła
- szczypta soli
Budyń:
- 1 opakowanie budyniu śmietankowego
- 400 ml mleka
- szczypta soli
- Dodatki:
- 4 duże łodygi rabarbaru
Przygotowanie krok po kroku:
- Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy cukier oraz sól. W mniejszej miseczce pokruszyć drożdże dodać łyżeczkę cukru i wymieszać z ciepłym, lecz niegorącym mlekiem. Zostawiamy na ok. 5 - 10 minut do wyrośnięcia. Do dużej miski wlewamy zaczyn, dodajemy jajka i rozpuszczone masło, po czym dokładnie mieszamy, a później wyrabiamy na gładkie ciasto. Przykrywamy miskę ścierką i odstawiamy na minimum 50 minut, czasem warto poczekać do półtorej godziny na wyrośnięcie.
- Czekając na wyrośnięcie ciasta, przygotowujemy kruszonkę. Mąkę mieszamy razem z cukrem i solą. Dodajemy kawałki zimnego masła i rozdrabniamy palcami, aż powstanie kruszonka. Przykrywamy i wkładamy do lodówki na czas przygotowania reszty składników.
- W międzyczasie przygotowujemy budyń zgodnie z instrukcjami z opakowania i czekamy, aż wystygnie. Rabarbar kroimy na kawałki około jeden do dwóch centymetrów. Wrzucamy do rondelka, posypujemy cukrem i podsmażamy przez pięć minut.
- Z wyrośniętego ciasta formujemy drożdżówki na blacie oprószonym mąką i odstawiamy na kolejne 10 minut, przykryte ściereczką. Wyrośnięte kulki można lekko przygnieść np. dnem szklanki, do zagłębienia wlewamy trochę budyniu, na nim układamy rabarbar, a potem kruszonkę. Boki bułeczek smarujemy roztrzepanym jajkiem z odrobiną mleka. Pieczemy w temp. 170 stopni przez ok. 25 - 30 minut do zarumienienia bułeczek, sprawdzajmy bułeczki, ponieważ mogą gotowe być już wcześniej.