Wszyscy kochamy młodą kapustę i kiedy tylko pierwsze ciemnozielone główki pojawią się w warzywniakach i marketach, pędzimy i kupujemy, jakby jutra miało nie być. To zrozumiałe - młoda kapusta najlepiej smakuje wiosną i wczesnym latem, a sezon przecież nie trwa wiecznie. Dziś mamy dla was coś z klasyki kuchni polskiej, a ściślej rzecz ujmując - kuchni wielkopolskiej. Zupa z młodej kapusty to jeden ze sztandarowych przepisów tego regionu i chociaż słynna jest także na Kielecczyźnie, na Podkarpaciu i Warmii i Mazurach, to jednak to poznaniacy wymyślili tę śmieszną nazwę.
Dlaczego na zupę z młodej kapusty mówi się parzybroda? Cóż, niektórzy uważają, że dlatego, że zupa jest tak pyszna, że nikt nie chce czekać aż ostygnie, więc je się ją bardzo gorącą, niemal parzącą w usta i brodę (gdy spłynie z łyżki). Jak zatem zrobić klasyczną parzybrodę, która smakuje jak od poznańskiej babuni? Nic prostszego. Uzbrój się w kiełbasę, boczek i kilka dodatków.
Zobacz wideo Zobacz przepis na kapustę małosolną. Lepsza od ogórków
Zupa z młodej kapusty. Jak zrobić klasyczną parzybrodę?
Składniki:
- 1 większa główka młodej kapusty,
- 2 marchewki,
- kawałek selera,
- 1 cebula,
- 200 g swojskiej kiełbasy, najlepiej wędzonej,
- 150 g boczku wędzonego,
- kilka ziemniaków (opcjonalnie),
- koperek,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe,
- odrobina smalcu,
- dowolny bulion lub lekki rosół,
- opcjonalnie: zasmażka.
Parzybroda - sposób wykonania:
- Kiełbasę pokrój w talarki, a boczek w kostkę. Cebulę posiekaj w dość drobną kostkę. Kapustę poszatkuj ostrym nożem lub zetrzyj na mandolinie, a marchewkę zetrzyj lub także pokrój w talarki. Seler też możesz zetrzeć na tarce.
- Przygotuj garnek i rozgrzej w nim odrobinę smalcu, wystarczy łyżeczka. Następnie dodaj boczek i kiedy się wytopi, dodaj kiełbasę oraz cebulę. Podsmażaj całość do zeszklenia, następnie dodaj marchewkę, seler i kapustę. Podsmażaj, aż kapusta zwiędnie.
- Całość zalej bulionem, dodaj liście laurowe, ziele angielskie i sól oraz pieprz do smaku i ziemniaki pokrojone w kostkę, jeśli ich używasz. Gotuj na wolnym ogniu, aż kapusta będzie miękka. W połowie gotowania dodaj koperek.
- Kiedy zupa będzie już gotowa, możesz dodać zasmażkę z mąki i masła albo smalcu, jednak nie jest to konieczne. Możesz także dodać trochę koncentratu pomidorowego, jeśli chcesz - wersja z koncentratem jest znana na Mazowszu.