Pączki: Gdańsk to miasto, w którym można zjeść pyszne pączki nie tylko w tłusty czwartek

Gdzie w Trójmieście zjeść dobre pączki? Gdańsk ma kilka punktów, w których doskonałe pączki sprzedawane są nie tylko w tłusty czwartek. Sprawdzamy, gdzie można zjeść aromatycznego pączka z ciekawym nadzieniem przez cały rok, a gdzie w tłusty czwartek ustawiają się największe kolejki.

Najlepsze pączki w Gdańsku: a może Dobra Pączkarnia?

Są tacy, którzy twierdzą, że najlepsze pączki w Gdańsku można zjeść w pączkarni. A konkretniej w Dobrej Pączkarni. Jeden z najpopularniejszych zakładów cukierniczych w Polsce, specjalizujących się w produkcji pączków, w Gdańsku ma swoje punkty przy Placu Dominikańskim 1 oraz przy alei Grunwaldzkiej 92/98. Pączki z Dobrej Pączkarni są wyrabiane ręcznie, z wykorzystaniem pilnie strzeżonej, oryginalnej receptury. Charakteryzuje je puszyste i delikatne ciasto, jasna obwódka i bogato nadziane wnętrze. Pączki wolne są od sztucznych dodatków czy konserwantów, cukiernicy dbają o ich najwyższą jakość. Bogata oferta smakowa zróżnicowana jest w zależności od pory roku, niektóre smaki jednak nigdy się nie nudzą i dostępne są przez cały rok. Szczególnie często wybierane są pączki z marmoladą: te z marmoladą wieloowocową pokrywa glazura, zaś te z marmoladą różaną udekorowane są skórką pomarańczową. Klienci często pytają też o pączki z kremem, np. o smaku toffi, czekolady, adwokata, nutelli, chałwy czy orzechowym. W sprzedaży pojawiają się też pączki z nadzieniem owocowym, mieszanym, a nawet pączki bez nadzienia. Warto przekonać się, które z nich są najlepsze.

Ciasto na faworki jest kluczem do popisowego dania na tłusty czwartek. Sekret tkwi w jednym składniku. Zdjęcie ilustracyjne Ciasto na faworki jest kluczem do popisowego dania na tłusty czwartek

Najlepsze pączki: Gdańsk zaprasza na "pączki z Politechniki"

Gdzie w Trójmieście znaleźć najlepsze pączki? Gdańsk wśród wielu amatorów pączków słynie z pączkarni mieszczącej się przy SKM Politechnika. Za najlepsze pączki w Gdańsku uchodzą bowiem tzw. "pączki z Politechniki", czyli gorące pączki serwowane przez cały rok w Cukierni Gorące Pączki "Smakołyk" J. Wolińskiego. Cukiernia jest laureatem plebiscytu Orły Cukiernictwa od 2018 roku. W swojej ofercie ma gorące świeże pączki, które można kupować wyłącznie na miejscu. Cukiernia przyjmuje też zamówienia na większe ilości pączków. Robione są one z ciasta drożdżowego bez dodatku konserwantów czy polepszaczy, a przygotowywane i smażone na bieżąco. Klienci mogą wybierać spośród tradycyjnych, okrągłych pączków (z nadzieniem różanym czy truskawkowym), pączków z nadzieniem malinowym, jagodowym, wiśniowym, serowym, chałwowym, toffi lub rafaello, a także pączków trójkątnych z frużeliną. "Smakołyk" oferuje też pączki bez nadzienia, tj. donaty. Wszystkie najlepiej smakują jeszcze ciepłe. Nic dziwnego, że w tłusty czwartek przed tą pączkarnią ustawiają się ogromne kolejki. W zeszłym roku oba punkty sprzedające pączki, zarówno ten przy SKM Politechnika, jak i punkt przy dworcu PKP Gdańsk Wrzeszcz, otwarte były już od 5 rano.

Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek

Najlepsze cukiernie: Gdańsk może pochwalić się Cukiernią W-Z

Przyjęło się, że najlepsze pączki w tłusty czwartek serwują najlepsze cukiernie. Gdańsk ma swoją doskonałą Cukiernię W-Z. Założona w 1958 roku cukiernia zaprasza do sklepów firmowych przy ulicach: Chałubińskiego 27B, Stryjewskiego 19A, Jagiellońskiej 36F i Siennickiej 12B. Pracownia, stworzona przez Cecylię i Kazimierza Urbańskich od lat troszczy się o swoich klientów, oferując im produkty najwyższej jakości. Obok pączków z dżemem, w ofercie cukierni znajdują się także pączki z wiśniami, z jabłkami czy pączki z bitą śmietaną i owocami. Są na tyle dobre, że również tu w tłusty czwartek ustawiają się całkiem spore kolejki.

Szybkie faworki, które udadzą się każdemu. Ekspresowy przepis na chrust domowej roboty. Zdjęcie ilustracyjne Szybkie faworki, które udadzą się każdemu. Ekspresowy przepis na chrust domowej roboty

Najlepsze cukiernie w Gdańsku

Najlepsze cukiernie w Gdańsku wcale nie muszą specjalizować się w pączkach, by w tłusty czwartek ustawiały się do nich kolejki. Tak jest chociażby w przypadku Le Delice Sztuka Lodów. W ubiegłym roku już niemal na dwa tygodnie przed tłustym czwartkiem cukiernia przyjmowała zamówienia internetowo lub telefonicznie. Można było wybrać pączki o nadzieniu róża z malinami, śliwka w czekoladzie bądź słony karmel. Cukiernia w swojej ofercie miała również Box profiterole w czterech smakach: słony karmel, czekolada, pistacja i wanilia-mascarpone z wiśnią. Nie trzeba chyba dodawać, że była to edycja limitowana, a zamówienie można było odebrać wyłącznie osobiście w tłusty czwartek. Warto mieć świadomość, że pączki z Le Delice, to pączki niezwykle dobre. Wykonane są z przepysznego ciasta, odznaczają się całkiem sporym rozmiarem oraz dużą ilością nadzienia własnej produkcji. Równie dobre pączki oferuje cukiernia Śliwka w cieście. Tu pączki są niezwykle puszyste i mięciutkie, z dużą ilością nadzienia. W ubiegłym roku cukiernia przyjmowała zapisy na pączki o następujących smakach: malina z różą, krem waniliowy, słony karmel oraz pistacja. Jak będzie w tym roku? Warto przekonać się samemu.

Zobacz też: Faworki z piekarnika - zdrowsze, ale równie dobre co tradycyjne. Można zjeść ich więcej!

Więcej o: