Pizza - najsłynniejsza (obok pasty rzecz jasna) potrawa kuchni włoskiej, poza granicami Italii czasem przestaje przypominać swoją pierwotną formę. Niektórzy zdali się zapomnieć, że jest to po prostu płaski placek z ciasta drożdżowego, sosu pomidorowego, mozzarelli i dodatków. Składniki najwyższej jakości to tu absolutny wymóg. W naszym kraju pizzę przyrządza i spożywa się nieco inaczej niż we Włoszech, niektórych wersji tej potrawy niejeden Włoch nawet by nie tknął...
Kilka lat temu, Guðni Th. Jóhannesson, ówczesny premier, a aktualnie prezydent Islandii stwierdził, że nie zgadza się na obecność ananasa na pizzy i gdyby tylko miał możliwość, zabroniłby dodawania tego owocu do tej potrawy. Z jego opinią z pewnością zgodziłaby się większość Włochów, tymczasem w Polsce pizza hawajska, czyli placek z szynką i ananasem jest jedną z najpopularniejszych pozycji we włoskich restauracjach.
W wielu polskich pizzeriach (szczególnie sieciówkach) składając zamówienie, słyszymy pytanie: "Sos czosnkowy?", "Pomidorowy?". Włosi przeżywają wtedy szok. Gotowej pizzy nie polewają już żadnym sosem, ewentualnie dodają do niej kilka kropli dobrej jakości oliwy.
Prawdziwa włoska pizza, to ciasto z sosem pomidorowym, mozzarellą i wybranymi dodatkami. Polacy tymczasem nie widzą problemu w dodawaniu do tego dania innego sera i to w dużej ilości.
Według Włochów ketchup to dobry dodatek do frytek, z pewnością nie do pizzy. W naszym kraju pizzę nie tylko polewa się ketchupem, często przygotowując pizzę w domu, używamy go zamiast sosu pomidorowego.
Kochamy dodatki do pizzy. Rozmaite, w dużej ilości. Nie znamy tu umiaru. Z tego powodu pizza jest ciężka, a ciasto staje się rozmokłe. Właściwe proporcje dodatków pozwolą poczuć smak samego ciasta. A to ono jest tu w końcu najważniejsze.
Komentarze (3)
Te błędy popełniamy podczas jedzenia pizzy. Włosi łapią się za głowę